Futon není matrace

Na dnešním trhu najdete mnoho drobných dodavatelů, kteří se zabývají výrobou a prodejem futonů. Někteří z nich nabízejí futony ručně šité, futony vlastní výroby, přírodní futony nebo dokonce futony ortopedické. Zde je ovšem potřeba mít se na pozoru a nenechat se, jak říkaly naše babičky, utáhnout na vařené nudli.

Jistě jste už na internetu narazili na články, které hovoří o 3000 let staré tradici výroby futonů, kdy již staří Japonci moc dobře věděli, co je pro tělo i duši dobré a podobné „odborné články“. Už se ale nikde nedočtete, co je vlastně podstatou futonu, jak se futon liší od matrace a k čemu je futon dobrý.

Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který by vám měl nastínit, kdy sáhnout po futonu a kdy je pořízení futonu jen zbytečně vyhozenými penězi.

KONSTRUKCE

Základní rozdíl mezi přírodním futonem a přírodní matrací spočívá v konstrukci. Přírodní matrace je konstruována na každodenní spaní, kdy by měla konstrukce odpovídat váze člověka, který si ji pořizuje a technologie volena tak, aby matrace mohla dobře dýchat, neslehávala se a přinesla kýžený efekt s garancí 15-20 let bezstarostného užívání. Pravý futon je tvořen bavlnou a koňskými žíněmi, jeho konstrukce tedy nepřináší lidskému tělu žádnou ortopedickou oporu.

Zatím co přírodní matrace je šita po obvodu, aby jednotlivé vrstvy materiálů měly optimální možnost pohybu a tím zajišťovaly dostatečnou cirkulaci vzduchu, tak futon má pouze prošité jádro, což je zcela dostačující pro jeho účel, kterým je ohebnost, nadýchanost a lehkost.

POUŽITÍ

Z pohledu použití je matrace určena na každodenní spaní, což ji umožňuje právě její konstrukce a materiálové složení. Pravý futon sám o sobě není určen na každodenní spaní. Jedná se o přenosné lůžko, které má svému majiteli dopřát měkký a pohodlný krátkodobý odpočinek, třeba na terase, nebo na zahradě ve stínu stromu během horkých letních dnů.

Pro každodenní použití je futon způsobilý teprve s podložkou, které dodá futonu ortopedické vlastnosti. V Japonsku to byla lisovaná rýžová tráva nazývaná také TATAMI, dnes se dá rýžová tráva suplovat například kokosovým vláknem KOKOSEN.

NA CO SI DÁT POZOR

!!! Pokud přemýšlíte o pořízení přírodního typu matrace, měli byste si rozmyslet, za jakým účelem takový přírodní produkt pořizujete.

!!! Pokud vám někdo nabízí přírodní futon s obsahem kokosu a přírodního kaučuku, tak se nejedná o futon, ale nedokonale konstruovanou přírodní matraci.

!!! Pokud uvažujete o futonu na dlouhodobé spaní, pořiďte si k němu i podložku, která zajistí alespoň základní ortopedický efekt.

!!! Pokud vám někdo nabízí ručně šitý futon, nebo matraci, neváhejte a chtějte navštívit výrobu, kde si ověříte pravdivost prodejce. Z bezpečnostních důvodů není návštěva výroby žádný problém. Tím si také zajistíte, že jde skutečně o výrobce a nebudete mít problémy s budoucím případným servisem či reklamacemi.

!!! Pokud chcete mít jistotu kvalitních materiálů, doporučuji při návštěvě výroby si materiály „očuchat“.

  1. Přírodní kaučuk o vysoké kvalitě voní příjemnou mléčnou vůní. Čím více chemie, tím více chemického odéru.
  2. Bavlna by měla být měkká nadýchaná a krémově bílá. Jakmile jsou v ní barevná vlákna, tak to znamená, že jsou v bavlně nežádoucí příměsi.
  3. Kokos voní po přírodním kaučuku, kterým je prostříkáván. Pokud zapáchá jako guma, byla při výrobě kaučuková míza nahrazena chemickými náhražkami.
  4. Pokud je látka pratelná, jedná se o látku s vysokou příměsí polyesteru, tedy není přírodní. Čistě přírodní látka je vyráběna technologickým postupem, během kterého se látka nevysráží, a proto není pratelná, proto se při praní sráží až o 20%
  5. Koňské žíně, velbloudí srst a jiné živočišné chlupy by neměly mít příměsi. Ukotveny by měly být na jutovině, ve futonech a polštářích potom volně ložené.

Prohlédněte si naše produkty a jejich parametry v našem KATALOGU PRODUKTŮ