MATERIÁLY KTERÉ POUŽÍVÁME

 

KOKOSOVÉ VLÁKNO

VÝROBA

Kokosové desky se vyrábí vulkanizací za tepla ze dvou přírodních surovin, z kokosového vlákna a kaučukovníkového mléka (přírodní tekutý latex).
Výrobu lze provádět několika technologiemi, přičemž výroba desek pro matracářské a čalounické účely probíhá technologií, kdy se celé kokosové vlákno impregnuje přírodním latexem a následně zvulkanizuje (pogumuje), díky čemuž získá výsledná deska velmi kompaktní charakter.

VLATNOSTI

Kokosové desky jsou pružné, vzdušné a mají neomezenou životnost. Díky svému přírodnímu charakteru jsou vhodné pro výrobu matrací pro alergiky, protože nejsou živnou půdou pro roztoče a nedrží se v nich vlhkost. Jsou přirozeně antibakteriální, antimikrobiální a hypoalergenní.
V matracích se používá k dosažení zejména tvrdosti, vzdušnosti a dlouhé životnosti.

ZAJÍMAVOSTI

Kokosové vlákno se získává z kůry kokosových ořechů a největším světovým distributorem jsou ekologické plantáže Srí Lanky.
Finální kokosové desky se také nazývají GUMOKOKOS, nebo GUMOŽÍNĚ

 

BAVLNÍK BYLINNÝ

VÝROBA

Bavlna je přírodní materiál, který je produkován rostlinou Bavlník bylinný. Surová bavlna se sbírá a následně se zpracovává do roun, přičemž patřičnou výrobní technologií se získává zpevněná vlákenná směs. Pro naše výrobky používáme mechanicky vázanou netkanou bavlnu ve formě bavlněného rouna o různých tloušťkách.

VLASTNOSTI

Bavlna jako materiál je neocenitelná pro pevnost v tahu a ohebnost, ale zároveň je pružná a vzdušná. Bavlněné rouno má zvýšenou schopnost přijímat a následně odpařovat vlhkost.
Matrace se zvýšeným obsahem bavlny je ideální volba pro lidi s atopickými ekzémy, alergiemi a chorobami kůže.

ZAJÍMAVOSTI

Bavlna je často nazývána "bílým zlatem".
Obchodování s bavlnou položilo základy moderním komoditním burzám.

 

KOŇSKÉ ŽÍNĚ

VÝROBA

Koňské žíně se vyrábějí z koňských ocasů a hřívy. Při získávání tohoto materiálu kůň v žádném případě nepřichází ke zdravotní újmě či zranění. Koňské žíně jsou 100% reprodukovatelné. V matracářství se koňské žíně používají ve formě rouna, přičemž se využívá technologie vpichování do netkané textílie, nebo jutoviny.

VLASTNOSTI

Tento luxusní přírodní materiál je neuvěřitelně lehký a přitom vysoce kvalitní. Koňské žíně se do matrací používají z důvodu velké pružnosti a velmi dobrých termoregulačních vlastností. Koňské žíně perfektně odvádějí vlhkost a zvláště pot. Jádro v matraci z koňských žíní se vyznačuje velmi dlouhou životností.

ZAJÍMAVOSTI

Člověk při spánku ztrácí až 1 litr potu.
Někteří homeopati tvrdí, že koňské žíně odklánějí patogenní zóny.

 

PŘÍRODNÍ KAUČUK

VÝROBA

Přírodní kaučuk nazývaný také přírodní latex pochází z Kaučukovníku brazilského (Havea Brasiliensis). Sběr probíhá nařezáváním této rostliny s ponecháním nádoby připevněné ke kmeni, do které se nechává vytékat míza rostliny. Takto získaný surový tekutý materiál se nadále zpracovává stabilizací buď pomocí dalších příměsí a následné tepelné úpravy. Ty nejkvalitnější materiály používaná v matracářství se získávájí "pečením" surové mízy. Takto kvalitní produkty jsou velmi nestabilní a velice náchylné na UV záření.

VLASTNOSTI

Tento významný přírodní materiál je přirozeně hypoalergenní, antimikrobiální a antibakteriální, což jsou vlastnosti ocenitelné hlavně alergiky a lidmi trpícími kožními exémy. Přírodní kaučuk použitý v našich matracích ve formě desek o různých tloušťkách je velice měkký a pružný. Pórovitá struktura latexového jádra v matraci zaručuje velmi dobrou propustnost vzduchu a latexové jádro tím pádem nevlhne a udržuje suchou a příjemnou propustnost matrace.

ZAJÍMAVOSTI

Výzkumy a studie prokázaly, že latex je o 250% odolnější proti roztočům než jakýkoli jiný materiál.
Matrace do postele z latexu eliminuje plísně a omezuje tvorbu roztočů.

 

KAŠMÍRSKÁ VLNA

VÝROBA

Kašmír je druh vlny, získávaný kartáčováním nebo sestřiháváním srsti kašmírské kozy. Takovýmto zpracováním zvíře nedochází žádné újmě, protože kozí srst je 100% reprodukovatelná.
Při výrobě se vlákna ručně třídí podle barvy a (přibližné) jemnosti a perou. Z vyprané vlákniny se pak ručně odstraňují hrubé chlupy a nečistoty. Chomáče vláken se pak strojně rozvolňují a případně mísí s vlnou nebo s šapovým hedvábím.

VLASTNOSTI

Vlákna se získávají v barevných odstínech od bílých až po tmavohnědé, jsou pružná, velice hřejivá, mají hebký omak a sklon ke žmolkování. V matracářství se kašmír používá jako potahový materiál pro jeho výbornou pevnost, jemnost a hebkost.

ZAJÍMAVOSTI

Textilie ze srstí těchto krásných zvířat jsou známy už nejméně 2000 let.
Označení kašmírská vlna pochází údajně od perského hodnostáře, který ve 14. století zavedl v Kašmíru zpracování těchto vláken v širokém měřítku.
V Evropě se dostaly výrobky z kašmíru do obliby teprve na začátku 19. Století.

 

OVČÍ VLNA

VÝROBA

Vlna je 100% přírodní materiál z kategorie chlupů, který se získává stříháním ovce domácí. Stříhání ovcí je proces, při kterém zvíře nijak netrpí. Vlna je 100% reprodukovatelná. Vlna pro matracářské využití se zpracovává mykáním na mykanou přízi, která se pak dále mechanicky propichuje jehlami, aby vzniklo rouno s potřebnými vlastnostmi.
Nejlepší vlna se tvoří na hrudi a bocích ovcí.

VLASTNOSTI

Ovčí vlna má řadu užitečných vlastností a jejich kombinace v jediném textilním vlákně je zcela unikátní: termoregulační schopnost, prodyšnost, schopnost odvádět pot, má antibakteriální účinky, chrání před UV zářením, je elastické a hypoalergenní.
Matrace z vlny mají velké izolační a dehydratační schopnosti. Ovčí vlna kromě termo-izolace dokáže pojmout a odpařit několikanásobně více vlhkosti než klasická bavlna. V létě nám vlna pomůže vytvořit pro naše tělo ideální prostředí - chladí. V zimě pak dobře izoluje a hřeje.

ZAJÍMAVOSTI

Vlnu používali Egypťané i Babylóňané už před 3000 lety. Dlouhou dobu si v praktickém využití držela ovčí vlna v Evropě prvenství před bavlnou.

 

VELBLOUDÍ SRST (VLNA)

VÝROBA

Velbloudí srst se získává z asijského dvouhrbého velblouda, který žije hlavně v severozápadní Číně a v Mongolsku. Vlna se nemusí stříhat. Chomáče vláken se sbírají, když je velbloudi ztrácejí po studeném ročním období. Z důvodů nízké kadeřavosti velbloudí srsti se při výrobě přidává ovčí vlna.

VLASTNOSTI

Velbloudí srst je jemný, měkký a velmi přiléhavý ušlechtilý materiál. Velbloudí srst má také velmi dobré termoregulační vlastnosti, tedy výborně vyrovnává teploty a vlhkosti. Pro své jedinečné složení vlastností v létě příjemně chladí a v zimě spolehlivě zahřeje. Tkaniny z velbloudí srsti jsou lehké, hřejivé a velmi příjemné na omak.

ZAJÍMAVOSTI

Velbloud za sezonu ztratí za sezónu až 5kg srsti
Velbloudí srst je velmi jemná a hebká a chlup je tlustý 14–28 µm délka chlupu potom dosahuje až 1,5 metru.

 

TECHNICKÉ KONOPÍ

VÝROBA

Konopí se vyznačuje příznivými růstovými vlastnostmi (štíhlý nevětvený stonek) a téměř nulovým obsahem psychoaktivní látky THC. Ze stonku se po zpracování bez chemické úpravy namáčením a třením získávají vlákna, která se spřádají a vzniká materiál pevný a odolný proti vlhkosti a hnilobě.

VLASTNOSTI

Technické konopí je 100% přírodní materiál, který se vyznačuje velmi dobrou odolností proti vodě a hnilobě. Materiál používaný v matracářství je velmi pevný a tuhý. Technické konopí se používá buď ve formě filcu, jako ochraná vrstva, nebo ve formě desek, jako funkční vrstva matrace. Pro alergiky trpícími alergií na zvířecí chlupy je konopné jádro uprostřed matrace/futonu obzvláště vhodný čistě přírodní, šetrný a ekologický materiál.

ZAJÍMAVOSTI

Technické konopí je potomek kulturní rostliny s názvem Konopí seté (Cannabis sativa L.), kterou člověk kultivuje od starověku.
Tělo člověka spícího na matraci s konopným jádrem udržuje šlachy a kosti v uvolnění ne však v ochablosti, proto člověk vstane rychleji a cítí se čerstvě a bystře.

 

TAŠTIČKOVÉ PRUŽINY

VÝROBA

Taštičkové pružiny jsou moderní konstrukční prvek pro výrobu nábytku a zejména matrací vyšší kvality. Základ tvoří tzv. bonnellová pružina stlačená do taštičky z netkané textilie. Čím víc je takových taštiček, tím lépe se matrace přizpůsobuje Vašemu tělu. Pružiny v těchto matracích jsou vyráběny z tenčího drátu, a proto jsou i měkčí. V přírodních matracích se taštičkové pružiny využívají v jádru matrace.

VLASTNOSTI

Počet taštičkových pružin by měl být udávaný u každé matrace tohoto typu. Při počtu pružin 256 ks/m2 už můžeme hovořit o velmi dobrých ortopedických vlastnostech matrace. Například pro matraci o rozměrech 200 cm na 100 cm má při počtu 256 ks/m2 počet pružin cca. 480 ks. Ani zde však nesmíme zapomenout, že ortopedický efekt taštičkového jádra se projeví nejvýrazněji s vrstvou kokosové, latexové nebo kombinací obou desek. Zatím nepřekonatelnými vlastnostmi taštičkových matrací je jejich pružnost, vzdušnost a trvanlivost.

ZAJÍMAVOSTI

Předsudky některých lidí vůči pružinovým matracím z důvodu vrzání nebo rezivění jsou neopodstatněné a u kvalitních značkových matrací jsou vyloučeny.
Kombinace taštičkového jádra a latexové, nebo kokosové vrstvy je proto považována za nejlepší řešení při výběru matrace.

 

DUBOVÉ VLÁKNO (LYOCELL)

VÝROBA

Základní surovinou pro výrobu Lyocellu je dřevo nebo recyklované textilie. Dřevo se mechanicky zpracovává na buničinu a ta se po rozdrcení rozpouští nejedovatým rozpouštědlem, které se po technologickém procesu z vlákniny vypírá (recykluje se téměř stoprocentně).

VLASTNOSTI

Lyocellové vlákno vyniká vysokou pevností, při jeho výrobě se díky speciální technologii z povrchu vlákna štěpí jemné fibrily, které zajišťují materiálům s využitím Lyocellu příjemný omak. Předností Lyocellu je velmi dobrá afinita k barvivům (brilantnost barev), odolnost proti louhům, úplná biologická rozložitelnost, možnost praní výrobků při 60 °C
Lyocell, ať už použitý jako potah, nebo výplňový materiál zajišťuje plynulý a dostatečně rychlý transport vlhkosti až na povrch matrace a jejímu následnému odpaření do okolního prostoru. Tím se v okolí matrace udržuje nízká vlhkost a současně poskytuje charakteristicky vysokou vzdušnost, čímž se dále zvyšuje komfort spaní.

ZAJÍMAVOSTI

Základní výzkum začal v 80.letech minulého století u nizozemské firmy Akco.

 

KACHNÍ VS HUSÍ PEŘÍ

VÝROBA

Dnes se prachové peří získává hlavně prostřednictvím průmyslového chovu zvířat, což sebou přináší katastrofické následky pro životní prostředí. Peří ve výrobcích, které nabízíme se získává z domácích hus a kachen (především od soukromých chovatelů) a výhradně po jejich odchodu z tohoto světa. Po škubání peří dochází k jeho následnému zpracování, která garantuje jeho zdravotní a alergickou nezávadnost. Husí peří navíc nemá charakteristický zápach jako kachní.

VLASTNOSTI

Obdivuhodnou vlastností peří je trvanlivost peří. Při běžném používání se životnost péřové výbavy pohybuje mezi 25ti - 30ti lety. Je důležité klást důraz na hygienickou zátěž. Do všech typů ložních doplňků se v drtivé většině případů používá peří kachní a husí. Kachní peří je oproti tomu husímu husímu méně plnivé, zpravidla má větší obsah tuku a proto také bývá více cítit po drůbeži, a to i přes kvalitní zpracování.
Hydroskopická vlastnost peří je schopnost rychle absorbovat tělesnou vlhkost vznikající během spánku a následný odvod této vlhkosti mimo lůžko. Tento efekt poznáme v praxi tak, že nám při spánku pod péřovou přikrývkou není zima, i když se zpotíme.

ZAJÍMAVOSTI

Platí, že čím více prachového podílu v lůžkovině je, tím je náplň kvalitnější, váže na sebe více molekul vzduchu a i při nízkém objemu náplně v přikrývce výborně izoluje a hřeje.

 

SRST LAMY ALPAKA

VÝROBA

Lama alpaka je druh velblouda. Srst alpaky se stříhá jednou za dva roky a vlákno měří 15 až 26 mikronů, není příliš kadeřavé s měkkým omakem a hedvábným leskem. Příze se vyrábí ze směsi 60% vlny alpaky a ze 40% ovčí vlny.

VLASTNOSTI

Živočišný chlup alpaky přenáší své přirozené vlastnosti, kterými jsou hypoalergenní vlastnosti, vysoká měkkost, výborná vzdušnost umožňující dostatečnou cirkulaci vzduchu, termoregulační schopnosti a lehká váha, do rouna či příze, jakožto produktu použitelného pro výrobu matrací. Všechny tyto vlastnosti jsou v matracářství velmi ceněné. I přes vysokou pořizovací cenu jsme do svých produktů sehnali dodavatele této úžasné suroviny, který jí získává zvláště šetrným způsobem z Jižní ameriky.

ZAJÍMAVOSTI

V Bolívii a Peru se chová asi 350 000 kusů lam Alpaka. Výrobky z této příze se prodávají za dvojnásobnou cenu oproti porovnatelným produktům z čisté merinové vlny.

Jediné české ručně šité přírodní matrace

Přírodní matrace vyráběné společností České Matrace s.r.o. jsou jediné matrace, které se vyrábí v ČR tradičním ručním postupem.

Společnost nevyužívá strojní vybavení, jako jsou obšíváky, prošíváky a další podobné stroje, které svým provozem neúměrně zatěžují přírodu. Tyto stroje se používají proto, aby tím provozovatel stroje dosáhl větších výrobních limitů a snížil náklady na výrobu.

Naše přírodní matrace jsou dílem našich řemeslníků, kteří do výroby nevkládají pouze svůj čas, ale i své řemeslné umění a srdce. Každá matrace, která opouští naši dílnu je svým originálem.

Naše matrace obsahují pouze ty nejkvalitnější přírodní materiály dovážené od předních evropských výrobců, ti jej pro vás dovážejí ze vzdálených koutů světa, aby spolu s naší precizní prací krášlily váš domov a pomohly vám k lepšímu spánku.